Farní kostel sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně
O místu:
Obsah
Farní kostel, který tvoří jednu z dominant centra města, je zasvěcen sv. Filipovi a Jakubovi, apoštolům (svátek patronů 3. května).
Historie kostela sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně
Původní zlínský kostFel byl postaven v letech 1390 až 1420. Kolem kostela býval nejstarší zlínský hřbitov, na kterém se pochovávalo až do poloviny 18. století. Tehdy funkci hlavního hřbitova převzal hřbitov poblíž Kudlovského potoka. Malý zlínský kostel během svého trvání prodělal mnoho oprav. V druhé polovině 16. století byl rozšířen, z původního kostela zůstala jen gotická klenba v presbytáři. Kostelní věž byla zvýšena, stála vedle kostela, s kterým byla spojena malým klenutým obloukem. Ve věži byly tři zvony.
K podstatným změnám došlo na počátku 19. století. V roce 1800 začala jeho zásadní přestavba. Došlo ke změně jeho orientace otočením ze směru východ - západ do dnešního směru severojižního a k rozšíření chrámové lodi. Tím se věž dostala do středu předního průčelí chrámu, jak je tomu dnes. Přestavba byla dokončena v roce 1807, kdy byl kostel konečně posvěcen.
Při velkém požáru ve Zlíně 19. července 1819 kromě domů na náměstí vyhořel i kostel a farní budova s tehdejšími hospodářskými staveními. Než se provedlo nouzové zastřešení, sloužily se mše svaté jen za pěkného počasí venku na náměstí před sochou sv. Floriána. Místo zvonění se ráno bubnovalo.
Až do roku 1827 byl kostel opatřen jen nouzovou dřevěnou střechou. Oprava kostela byla ukončena až v roce 1830. Kostelní věž z roku 1566 (nejstarší stavební část nynějšího kostela) byla zvýšena a nově pokryta. V interiéru byly přestavěny tři oltáře, kazatelna a křtitelnice, opraveny byly i staré varhany. V roce 1834 byly na věži kostela pořízeny hodiny. Za dalšího velkého požáru města v roce 1849 shořela celá střecha kostela, poškozeny byly zvony, hodiny, fara i hospodářské budovy. Věřící se znovu pustili do obnovy poškozeného kostela. Byly pořízeny tři nové zvony a interiér kostela dostával postupně novou podobu.
Interiér kostela sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně
Mozaika u hlavního oltáře
Původní obraz patronů kostela byl nahrazen velkou mozaikovou dekorací výtvarníka Antonína Kloudy, která pokrývá nejen čelní stěnu, ale táhne se i po obou bočních stěnách. Námětem je život Církve vyjádřený postavami a vztahy těch, kdo byli povoláni jí zvláště sloužit.
Postava Krista v proudu světla stojí jakoby stranou od středu stěny. Po levé straně Krista klečí apoštolové sv. Filip a Jakub Mladší, kteří jsou v té chvíli středem dění. Po levé straně Krista je rovněž postava apoštola, který představuje a přivádí Kristu vyvolené. Na stromě sedí celník Zacheus. Pod skupinami apoštolů jsou dvě postavy klečících rybářů: sv. Petra a sv. Jana. Voda prochází trojúhelníkem skály, jež objasňuje smysl Petrova jména. U Kristových nohou je po levé straně postava dítěte, která má symbolizovat dětskou a opravdovou lásku.
Po pravé Kristově straně stojí dva učedníci vycházející na cestu bez měšce a hole. V dolní části kompozice je klečící sv. Tomáš, který vzdává poctu Spasitelovým ranám. Činnost sv. Jana Křtitele je vyjádřena lasturou a mečem znamenajícími jeho křestní činnost a jeho konec života.
Celá prostřední stěna je založena na kompozici trojúhelníků navázaných na sebe, v nichž je vyjádřen prolínáním světla zdroj, z něhož vzchází Duch Svatý. Ten přilétá shora jako holubice vstříc modrému orlovi - vyjadřuje to vznešenost a statečnost lidské duše toužící vzlétnout vzhůru.
Po pravé straně Krista
jsou na boční stěně popsány zhuštěné historické děje církve ve středověku.
Jsou to postavy světců: sv. Cyrila a Metoděje, sv. Kateřiny Sienské, sv. Dominika, sv. Františka z Assisi, nesoucího podle snu papeže Inocence III. hroutící se budovu Lateránské baziliky, a klečící postava sv. Kláry.
Průvod po Kristově levici
zahajuje postava Církve, nesoucí Světlo národů (Lumen gentium) současnosti.
Dále je to blahoslavená Matka Tereza ošetřující umírajícího Inda, sv. Jan Bosko s chlapcem z oratoře a skupina, v níž kněz uděluje svátost smíření kajícnici.
Mozaika oltáře Nejsvětější Svátosti
Mozaika čerpá svou myšlenku ze Zjevení sv. Jana, kde se mluví o Beránkovi, který stojí jako Zabitý na trůnu, a knize se zlatými pečetěmi. Beránek dává vyvěrat ze své rány sedmi pramenům milostí pro všechny, kdo jdou k němu. Beránek stojí na vysoké skále uprostřed dvanácti pramenů a dvanácti svícnů.
Mozaika oltáře Neposkvrněného Početí Panny Marie
Mozaika má v dolní části výzdoby vymodelován v hlubokém reliéfu srpek měsíce, který je zároveň páskou držící pohromadě stonky růži. Pod měsícem i těsně nad ním je neorganizovaná hmota světla, z níž se zvedají k Panně Marii prázdné ruce, ale jedny z nich mají kytičku modrých květů. Nad rukama je hlava Panny Marie a pod ní je z bílého kamene vyloženo její Srdce, které se přibližuje k prosícím rukám. Nad její hlavou je trojitý plamen, symbol Nejsvětější Trojice, vyjadřující poslání Panny Marie přivádět člověka k Bohu.
Závěsný kříž nad oltářem
Mozaiky jsou doplněny závěsným křížem vyrobeným technikou leptu pískem z transparentní mozaiky v Železném Brodě.
Stropní malby
Malby pocházejí z roku 1904 a jsou od akademického malíře Smidta z Vídně. Byly renovovány v letech 1935 a 1970.
Představují podle seskupení:
- Poslední večeři Páně
- Zvěstování Panně Marii
- Ježíše s apoštoly
- Apokalyptický výjev Posledního soudu
- Sv. Cyrila a Metoděj na Moravě
- Sv. Cecílii, patronku hudebníků
Okna s obrazy národních světců
Vitráže byly pořízeny v roce 1918:
- sv. Vojtěch
- sv. Jan Nepomucký
- sv. Ludmila
- sv. Anežka
- sv. Jan Sarkander
- sv. Václav
- sv. Cyril
- sv. Metoděj
Sochy v kostele
- sv. Leopold
- sv. Terezie z Lisieux
- sv. Anna
- sv. Josef
- sv. František z Assisi
- Božské Srdce Páně
- sv. Antonín Paduánský
- sv. Juda Tadeáš
Lurdská kaple
Kaple zasvěcená Panně Marii Lurdské má v naší farnosti zvláštní úctu. Snad každý návštěvník kostela se zde zastaví a není výjimkou, že k nohám Panny Marie složí kytici květin.
Kaple nad sakristií
Pokud by mělo zájem nějaké společenství se modlit v této kapli, obraťte se na některého z kněží.
Křížová cesta
1. SOUD
Pane, snášíš pobuřující nespravedlnost.
Učíš mě snášet i to, co se mi zdá nezasloužené.
2. KŘÍŽ
Pane, bereš na ramena kříž.
Učíš mě, abych byl připravený na utrpení, když jsou nevyhnutelná.
3. PÁD
Ježíši, padáš. A vstáváš.
Posilňuj mě, když kříž bude převyšovat moje síly.
4. MARIA
Ježíši, opouštíš svoji Matku.
Posiluj mne, když mám opustit milé osoby pro vyšší cíle.
5. ŠIMON
Šimon Ti pomáhá.
Dej, ať se nikdy nevyhýbám možnosti pomáhat Ti ve svých bližních.
6. VERONIKA
Ježíši, jemnocitně odměňuješ Veroniku.
Naplňuj mě pozorností vůči těm, kteří mi prokáží i sebemenší službu.
7. DRUHÝ PÁD
Padáš za ty, kteří Tě vedou na popravu.
Dej mi sílu pracovat i pro ty, kteří činí zlo.
8. ŽENY
I ve svém utrpení poučuješ a napomínáš.
I v bolesti a utrpení chci zůstat věrný svému povolání.
9. TŘETÍ PÁD
Potřetí padáš a vstáváš.
Nežádáš tedy, abych nikdy nebyl slabý, ale žádáš, abych vstal.
10. VYSVLÉKÁNÍ ZE ŠATŮ
Vysvlékání se přidávalo k tělesným mukám jako duchovní potupení.
Dej, ať si vždy vzpomenu na Tebe, když mě budou tupit.
11. PŘIBÍJENÍ
Znemožnili Ti každý pohyb, ale přesto nerezignuješ ve svém spásném díle.
Dej, abych v jakýchkoli omezeních nerezignoval ve svém povolání.
12. SMRT
Nikdo Ti nevzal život. Sám ho dáváš. Z lásky.
Dej, abych byl člověkem oběti. Z lásky.
13. SNÍMÁNÍ
Matka bere do náruče Tvoje mrtvé tělo.
Matko, vezmi mne do náruče nyní i v hodině smrti.
14. HROB
Nezůstal jsi v hrobě ležet. Vstal jsi, Pane, a žiješ.
Ježíši, dej, ať s Tebou zemřeme a s Tebou věčně žijeme. Amen.
Zvony kostela sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně
Historie zvonů kostela
Od konce roku 2005 jsme se snažili o obnovu zvonů, zvonové stolice a podlahy pod ní. Konstrukce byla v havarijním stavu. Proto byla odborníky z Národního památkového ústavu navržena repase zvonové stolice, výměna a zdvojení nosných trámů pod zvonovou stolicí. Diecézní kolaudátor zvonů posoudil zvony z hlediska čistoty tónu a navrhl ponechat pouze jeden železný zvon a soustavu zvonů doplnit dvěma novými ze zvonoviny tak, aby došlo ke zvukovému souznění. Železné zvony jsou v současné době raritou a byly vyráběny po válce, kdy nebyl dostatek kvalitní zvonoviny. Na podzim roku 2008 byla dokončena oprava zvonové stolice. Ze stávajících zvonů byl ponechán pouze největší zvon uprostřed a zbývající tři zvony byly umístěny ve věži kostela na památku. Do nové soustavy zvonů byly navrženy další dva nové zvony ze zvonoviny CuSn22 tak, aby došlo k souznění se stávajícím železným zvonem g1. Soustava zvonů je (při pohledu na stolici) f1 - g1 - b1.
Větší bronzový zvon (ruční zvonění nad schody k hodinám) Nemá svého patrona. Průměr věnce 530mm a jeho hmotnost je 60 kg. Nápis na zvonu je latinský a praví: „Sláva na výsostech Bohu" Odlit v Olomouci 1847.
Dva nejstarší bronzové zvony se nám zázrakem dochovaly od dob posledního požáru a ani za války nebyly zkonfiskovány. Zajímavostí je, že v roce 1920 se oba železné zvony pořídily za 26 000 Kč. (10 000 Kčs vybrali farníci, 8 000 Kčs daroval Tomáš Baťa, zlínští krajané z Ameriky poslali 1 200 Kčs a majitel panství Haupt přispěl 1 000 Kčs).
Menší ocelový zvon (podesta hodinového stroje)
Jeho patronem je Panna Maria. V průměru má věnec 1 165 mm a váží 1 300 kg. Zdobí ho nápis: „Maria vítězná ochrano Moravy, oroduj za nás - zvon tento zbudovali farníci zlínští léta Páně 1920. Daroval Tomáš Baťa".
Malý bronzový zvon (ruční zvonění nad schody k hodinám)
Jeho patronem je Panna Maria a sv. Florian. Průměr věnce 364 mm. Váha 30 kg. Na zvonu je latinsky napsán zvonař - p. Straub z Olomouce Anno Domini 1851.
Nové zvony kostela
Velký ocelový zvon g1 Sv. Filip a Jakub (uprostřed zvonové stolice - odbíjí celé hodiny)
Je zasvěcený patronům naší farnosti. Průměr věnce je 1370 mm a váha 2100 kg. Na zvonu je napsáno: „Svatý Filipe s Jakubem opatruj nás před ohněm, též v bouři, krupobití rač s bratrem svým nás chrániti - zvon tento zbudovali farníci zlínští léta Páně 1920". Renovací prošel během oprav na podzim roku 2008.
Zvon nový f1 Sv. Cyril a Metoděj (vlevo na zvonové stolici)
Průměr věnce : 1150 mm, Váha : 930 kg, zvonovina CuSn22
Na zvonu 3 zobrazení:
1. zobrazení/reliéf: Příchod Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Vítá je Rostislav, velkomoravský kníže (má na hlavě korunu),
Text pod reliéfem: ZAZNĚLO NÁM SLOVO PRAVDY VĚČNÉ ÚSTY SOLUŇANŮ PŘED VĚKY
2. zobrazení/reliéf: Křest knížete Bořivoje Metodějem za přítomnosti knížete Svatopluka, nástupce knížete Rostislava. Bořivoj, manžel Ludmily, přijel na Velehrad a byl mu nabídnut křest Svatoplukem a Metodějem (Bořivoj v knížecím plášťi, je odložena jeho koruna na polštář, který drží postava chlapce).
3. zobrazení/reliéf: Cyril a Metoděj stojí vedle sebe, mezi nimi dvojramenný kříž.
Text pod reliéfem: SVATÝ CYRILE A METODĚJI, VYPROŠUJTE NÁM VĚRNOST BOHU A CÍRKVI
Text ostatní: ZLÍN LÉTA PÁNĚ 2008, ULIL JOSEF TKADLEC HALENKOV 2008. Text věnování: KE CTI A SLÁVĚ BOŽÍ VĚNOVALI dále jsou uvedena jména dárců, mimo jiného také Město Zlín.
Zvon nový b1 Sv. Zdislava (vpravo na zvonové stolici - odbíjí čtvrtky hodin)
Průměr věnce : 850 mm, Váha : 345 kg, zvonovina CuSn22
Na zvonu 3 zobrazení:
1. zobrazení/reliéf: Svatá Zdislava matka a čtyři děti
Text pod reliéfem: SVATÁ ZDISLAVO, PŘIMLOUVEJ SE ZA NAŠE RODINY
2. zobrazení/reliéf: Svatá Zdislava s modelem kostela v ruce
Text pod reliéfem: BUDUJ SPOLEČENSTVÍ CÍRKVE
3. zobrazení/reliéf: Svatá Zdislava pomocnice potřebným
Text pod reliéfem: LÁMEJ CHLÉB LAČNÝM
Text ostatní:
ZLÍN LÉTA PÁNĚ 2008, ULIL JOSEF TKADLEC HALENKOV 2008
Text věnování: KE CTI A SLÁVĚ BOŽÍ VĚNOVALI dále jsou uvedena jména dárců.
Nejbližší události v místě (rozmezí od 8.9. do 18.9.2024)
Den | Čas | Druh | intence |
---|---|---|---|
neděle 8.9. |
07:00 | Mše svatá | na poděkování dobrému Bohu, že nám dal Pannu Marii, a na poděkování za všechny milosti, které nám skrze ni daroval |
08:30 | Mše svatá | za farníky a dárce na potřeby farnosti |
|
10:00 | Mše svatá | za + Františka Hodovského a celou * a + rodinu | |
11:30 | Mše svatá | za * a + rodinu Plevovu, za požehnání pro děti Petra, Terezu a Tomáše | |
17:00 | Adorace | adorace + svátost smíření |
|
18:30 | Mše svatá | za + Marii Klabačkovou a * rodiny Svobodovu, Vaculínovua a Pšenčíkovu |
|
pondělí 9.9. |
06:30 | Mše svatá | poděkování za 50 let života a Boží požehnání pro celou rodinu. |
18:30 | Mše svatá | na úmysly Komunity Cenacolo |
|
úterý 10.9. |
06:30 | Mše svatá | za rodiče a matky v tísni, aby měli odvahu přijmout počatý život |
středa 11.9. |
06:30 | Mše svatá | za * a + kněze našich farností |
13:00 | Mše svatá | pohřeb: Eva Doleželová (1938) |
|
18:30 | Mše svatá | za + Josefa Piknu a jeho * a + rodinu |
|
čtvrtek 12.9. |
06:30 | Mše svatá | za přestárlé a nemocné kněze a za ty ,kteří o ně pečují |
10:00 | Mše svatá | mše sv. na Hvězdě |
|
18:30 | Mše svatá | za * a + kněze a nová kněžská povolání a za mládež | |
pátek 13.9. |
06:30 | Mše svatá | na poděkování za život + rodičů Šůstkových |
17:00 | Adorace | adorace + svátost smíření |
|
18:30 | Mše svatá | za + Vladimíra Ondru, + rodiče Ondrovy, Zábojníkovy a Holíkovy s prosbou o ochranu a Boží požehnání pro * rodinu |
|
sobota 14.9. |
06:30 | Mše svatá | za * a + kněze a řeholníky a nová duchovní povolání a +++ |
18:30 | Mše svatá | na úmysl dárce | |
neděle 15.9. |
07:00 | Mše svatá | za nenarozené děti a za matky a otce v tíživé životní situaci |
08:30 | Mše svatá | za + manžele Hudečkovy, Gajdošíkovy a * rodinu | |
10:00 | Mše svatá | za farníky a dárce na potřeby farnosti |
|
11:30 | Mše svatá | na poděkování za dar života a dar křtu s prosbou o Boží pomoc a sílu do všech zkoušek a uzdravení rodových kořenů a za mír ve světě |
|
17:00 | Adorace | adorace + svátost smíření |
|
18:30 | Mše svatá | za spásu duší +rodičů Jaroslavy a Jiřího Pelánkových | |
pondělí 16.9. |
06:30 | Mše svatá | za žáky, učitele a personál ZŠ Slovenská |
18:30 | Mše svatá | na úmysly Komunity Cenacolo |
|
úterý 17.9. |
06:30 | Mše svatá | za požehnání rodiny Frelihových a Ježkových |
středa 18.9. |
06:30 | Mše svatá | za + manžele Marii a Josefa Konečné a za jejich + syna Josefa Konečného. |
18:30 | Mše svatá | za * a + rodinu Švidrnochovu |