"Nepřizpůsobujte se tomuto světu, ale změňte se a obnovte svoje smýšlení, abyste dovedli rozeznat, co je vůle Boží.."
Dnešní svátek: Slavnost Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu

V sobotu: Den modlitby a půstu za Sýrii

Papež František před nedělní modlitbou Anděl Páně ostře odsoudil válečné násilí (už 2,5 roku zde zuří občanská válka) a užití chemických zbraní v Sýrii. Všechny strany konfliktu i mezinárodní společenství vyzval k dialogu a mírovému jednání. Odmítl užití zbraní.

Obrátil se k celé církvi a všem lidem dobré vůle s mocnou a naléhavou výzvou, v níž opakuje: ne kultura konfliktu, ale kultura setkání a dialogu je jedinou cestou k míru.

Věřící celého světa vyzval k postu a modlitbě. Prohlásil: Proto jsem se rozhodl na den 7. září, který předchází slavnosti Narození Panny Marie, Královny míru, vyhlásit pro celou církev den postu a modlitby za mír v Sýrii, na Blízkém východě a na celém světě.

I naše farnost se v rámci svých možností přidá k těm, kteří dokáží něco pro vyslyšení modliteb obětovat.

Zveme proto naléhavě všechny, kdo si tuto zprávu stihnou přečíst, k zapojení se do této vážné situace.

VELMI PROSÍME O ÚČAST NA TOMTO NABÍZENÉM SOBOTNÍM PROGRAMU:

a) v 6.30 ranní mše sv., při které budeme prosit na úmysly papeže.

b) v 10 hod. mše sv. v kapli kláštera na úmysly papeže (mše sv. je pro ty, kteří se tam dopoledne účastní setkání aktivních laiků a vedoucích společenství

c) v poledne se zříkáme oběda; místo jídla si můžou rodiče s dětmi anebo celá rodina sednout u stolu, otevřít atlas a dětem vysvětlit, kde leží Sýrie, co se tam děje a proč vlastně papež vyzval k půstu (a co půst znamená). Tuto dobu = „oběd" tak jako každé jídlo zahajujeme i končíme modlitbou. (Samozřejmě může být I velice skromný oběd)

d) v 18.30 večerní mše sv., při které budeme prosit také na úmysly papeže. Mši sv. bude celebrovat slovenský misionář o.Stanislav Bindas, který působí v Hondurasu. (Asi před čtyřmi roky konal u nás misie). Po mši sv. bude krátce vypravovat o své misijní činnosti. Při mši sv. bude I sbírka na Honduras.

e) od 19.30 - 20.30 budeme před vystavenou Nejsvětější Svátosti Oltářní společně prosit na úmysly papeže, aby na násilí a válkou bylo odpovězeno silou dialogu, smíření a láskou.

f) pro ty, kteří nemohou večer přijít se mohou od 19.30 - 20.30 spojit doma s ostatními farníky v hodinové modlitbě. Obsah modliteb není stanoven: někdo může zvolit růženec, křížovou cestu, jiný breviář, další vlastní modlitby...

I my můžeme jednou potřebovat, aby se svět za nás modlil. Co chcete, aby druzí dělali vám, čiňte i vy jim (srov. Mt 7,12;).

Stručně, oč jde v Sýrii

Zabíjení v Sýrii začalo v dubnu 2011, kdy se tu zvedly mírové protesty inspirované předchozími revolucemi v Egyptě a Tunisku proti diktatuře vládnoucí zemi. Vláda se ale odmítla nechat svrhnout. Nejdřív bezpečnostní síly tiše zabíjely aktivisty, pak začaly unášet, znásilňovat, mučit a zabíjet aktivisty i jejich příbuzné včetně spousty dětí. Pak vládní vojáci začali do protestujících střílet, a nakonec jim to civilisté začali oplácet. Od té doby boje eskalovaly až k občanské válce.

Ozbrojení civilisté se zorganizovali do povstaleckých skupin. Armáda se rozmístila po celé zemi, ostřelovala a bombardovala města a předměstí, snažila se terorem přimět lidi, aby se podřídili. Povstalcům se nějakou dobu dařilo vítězit, nyní se zdá, že má zas víc navrch Asad a jeho síly. Konec není na dohled.

Sýrie má totiž uměle vytvořené hranice, které svedly dohromady směsici různých náboženských a etnických skupin. Evropské koloniální mocnosti, které syrské hranice vytvořily, měly tendenci prosazovat některou z menšin, aby vládla, což ještě zhoršovalo existující sektářské napětí. Většina Syřanů jsou sunnitští Arabové, ale zemi vládnou členové menšinové sekty známé jako alávité (jsou to etničtí Arabové, ale vyznávají menší odnož islámu). Alávitská vláda vládne prostřednictvím represivní diktatury a dává alávitům speciální privilegia, kvůli čemuž je sunnité a další skupiny všeobecně nenávidí - a alávité se naopak bojí, že je hromadně povraždí, pokud Asad válku prohraje. Ten se dostal k moci po svém otci Háfizovi, po vojenském převratu v roce 1970.

Zatímco USA a jejich prezident Obama se rozhodují na syrský režim zaútočit, Rusko, zejména prezident Putin Asada brání a blokuje v Radě bezpečnosti OSN všechno, co by mohlo jít proti němu. Do Sýrie posílá spoustu zbraní, díky čemuž je pro Asadovy síly snazší zabíjet civilisty, a pro vnější svět bude mnohem těžší jakýkoli zákrok. Navíc Rusko má v Sýrii námořní základnu, která je strategicky významná a je poslední ruskou zahraniční vojenskou základnou mimo bývalý Sovětský svaz. Navíc Sýrie nakupuje spoustu ruského vojenského zboží, což není pro ruskou pokladnu zanedbatelná položka.

V Sýrii zemřelo již přes 100 tisíc lidí, při chemickém útoku zahynulo 1400 civilistů. Přitom už v roce 1925 se svět v Ženevě dohodl zakázat chemické zbraně, protože ty jsou velmi zákeřné a jejich síla hrůzostrašná. Porušení tohoto zákazu by nemělo tedy svět nechat chladným jen proto, že se ho to netýká.

Papež František vyzval věřící svět, aby se za tuto nepřehlednou a složitou situaci, kdy je na spadnutí světová válka, modlil a postil. Jako den modliteb a půstu za Sýrii zvolil sobotu 7. září 2013.

ČERPÁNO Z INTERNETU

Pracujeme pro farnost