Kaple ve farnosti | Farnost sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně

"Každý, kdo plní vůli Boží, to je můj bratr i sestra i matka."
Dnešní svátek: sv. Alžběta Uherská

Jaroslavice

Od roku 1910 tvořila centrum Jaroslavic nově postavená kaple sv. Anny, která nahradila dřevěnou zvonici. Byla postavena podle plánu architekta Otokara Janáčka z Prahy a její výstavbou byl pověřen stavitel Novák z Vizovic. Slavnostní otevření se konalo 11. září 1910 za účasti zlínského faráře Ignáta Nepustila, který zde v tento den sloužil první mši.

Kudlov

Kaple sv. Václava, slavnostně posvěcená v roce svatováclavského milénia (r. 1929), zaujímá velmi zajímavé místo v baťovské architektuře. Známý architekt František Lydie Gahura (1891 – 1958), který působil v letech 1923 až 1946 jako městský architekt ve Zlíně, byl při architektonickém návrhu této nové církevní stavby ovlivněn holandským hnutím De Stijl.

Příluky

V přílukách máme dvě kaple. Na návsi v Přílukách stojí kaple sv. Martina postavena v roce 1897. O několik desetiletí později byla postavena malá kaplička nad Přílukami, při silnici vysoko nad obcí, s rozhledem daleko do okolí.