Kaple ve farnosti | Farnost sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně

"A ve vás ať Pán rozhojňuje stále víc a více lásku jednoho k druhému i ke všem lidem."
Dnešní svátek: sv. Beda Ctihodný, sv. Řehoř VII., sv. Marie Magdaléna de Pazzi

Jaroslavice

Od roku 1910 tvořila centrum Jaroslavic nově postavená kaple sv. Anny, která nahradila dřevěnou zvonici. Byla postavena podle plánu architekta Otokara Janáčka z Prahy a její výstavbou byl pověřen stavitel Novák z Vizovic. Slavnostní otevření se konalo 11. září 1910 za účasti zlínského faráře Ignáta Nepustila, který zde v tento den sloužil první mši.

Kudlov

Kaple sv. Václava, slavnostně posvěcená v roce svatováclavského milénia (r. 1929), zaujímá velmi zajímavé místo v baťovské architektuře. Známý architekt František Lydie Gahura (1891 – 1958), který působil v letech 1923 až 1946 jako městský architekt ve Zlíně, byl při architektonickém návrhu této nové církevní stavby ovlivněn holandským hnutím De Stijl.

Příluky

V přílukách máme dvě kaple. Na návsi v Přílukách stojí kaple sv. Martina postavena v roce 1897. O několik desetiletí později byla postavena malá kaplička nad Přílukami, při silnici vysoko nad obcí, s rozhledem daleko do okolí.