Ohlasy z akcí | Farnost sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně

"Kdo mě miluje, ... i já ho budu milovat a zjevím se mu."
Dnešní svátek: sv. Mořic a druhové

Láska v životě buď roste nebo upadá, nikdy nestagnuje

PlakátV sobotu 4. prosince proběhla v naší farnosti adventní duchovní obnova pro manžele. Obnovu vedl P. Jan Balík z Prahy. Téma: Spiritualita manželství inspirovaná teologií těla podle papeže Jan Pavla II.

Sešlo se nás více než dvě desítky farníků různého věku, někteří v páru, někteří jako jedinci. A byli jsme skutečně rádi, že jsme si tento čas vyhradili, nikdo z nás nelitoval...

Pokusím se vybrat několik myšlenek pro vás.

Cílem každého křesťana je sjednotit svůj život s Bohem. Tento cíl je pro všechny stejný, jak duchovní osoby a kněze, tak i pro manžele. Jen cesty jsou různé.

Zajímavé bylo srovnání cest ke svatosti u duchovních a u manželů:

Když nemám čas si za celý týden sednout a být se svým manželem, svojí rodinou, ohrožuji kvalitu svého křesťanského života.

Láska duchovního se rozlévá „doširoka", láska manželů se rozlévá na partnera, děti a až pak teprve se rozlévá přes vlastní práh na druhé lidi.

Láska v životě buď roste nebo upadá, nikdy nestagnuje.

Proto je třeba nasadit síly a o lásku vést boj, snažit se, vynakládat síly.

Velmi otevřeně se otec Jan Balík věnoval oblasti manželské intimity. Jasně mluvil o otevřenosti manželů vůči novému životu, zdůraznil a vysvětlil důležitost přirozeného plánování rodičovství. Dnes však právě o této možnosti mnoho křesťanů ani neví nebo jsou špatně a nedostatečně informováni nebo volí jednodušší cestu.

Každá manželská intimita, pokud je správně chápána, je skutečným setkáním s Bohem. Pokud ji neprožíváme v plné vzájemné odevzdanosti, ochuzujeme své manželství a sami sebe o svátostnou Boží přítomnost. Jistým způsobem se zpronevěřujeme svému manželskému slibu plného přijetí a odevzdání.

Tato duchovní obnova nám otevřela zcela nové pohledy na život v manželství a také na intimitu manželů. Jsem přesvědčena, že nemluvím jen za sebe, ale za většinu přítomných.

To, co jsme slyšeli a zažili, se bohužel nedá dost dobře sdělit, natož napsat do článku. Prostě je třeba přijít, slyšet a mít srdce otevřené. Milí farníci, nenechte si ujít příští duchovní obnovu, ať už bude věnována jakékoli oblasti našeho křesťanského života.

Marie Domanská, st